تبلیغات
 $اطلاعات بانكی$ - نظام‌های پرداخت در کشور
جدیدترین مطالب

نظام‌های پرداخت در کشور

نظام‌های پرداخت در کشور

Payment-System-in-Iran.jpg در سال‌های اخیر با كاهش نسبت ارزش واقعی به ارزش اسمی اسكناس و مسكوك در ایران، سهم ابزار اخیر در حجم پول كاهش قابل توجهی داشته و جای خود را به پرداخت‌های مبتنی بر انواع چك، خصوصاً چك‌های مسافرتی و تضمینی، داده است. معرفی ابزارهای نوین پرداخت الكترونیك به سال 1370 و آغاز به كار خدمت عابربانك سپه بازمی‌گردد كه اولین نمونه از كارت‌ها را با قابلیت برداشت از پایانه‌های خودپرداز در اختیار مشتریان شبكه بانكی قرار داد. در طول سال‌های گذشته اكثریت قریب به اتفاق بانك‌های كشور خدمات كارت برداشت را برای مشتریان خود ارایه كرده‌اند كه بهره‌گیری از خدمات مزبور عمدتاً با هدف توسعه كاربری باجه‌های الكترونیك به جای باجه‌های شعب و تحویل نقد به مشتریان بوده است.

شبكه كارت‌های بانكی در جمهوری اسلامی ایران از سال 1381 و با آغاز فعالیت شبكه تبادل اطلاعات بین بانكی (شتاب) به عنوان سوئیچ ملی كارت به صورت یكپارچه عمل نموده و در حال حاضر كلیه كارت‌های صادره بانك‌ها در كلیه پایانه‌های نصب شده در سرتاسر كشور پذیرش می‌گردند. مركز «شتاب» تحت نظارت اداره نظام‌های پرداخت راهبری گردیده و این واحد پس از تهاتر اقلام مربوط به تراكنش‌های كارت‌های بانكی تا نیمروز بعد مبالغ مربوط به تسویه بین بانكی را در ساتنا تسویه می‌كند.

با آغاز طرح نظام جامع پرداخت در سال 1380 و عملیاتی شدن اولین زیرساخت تسویه و انتقال آنی وجوه (تحت عنوان ساتنا) در سال 1385، برای اولین بار كشور دارای یك نظام واحد مبادله الكترونیكی وجه برای انواع پرداخت‌های خرد و كلان گردید. در ادامه پیشرفت پروژه‌های طرح نظام جامع پرداخت مقرر است سامانة پایاپای الكترونیكی (پایا) و سامانة تسویه اوراق بهادار الكترونیكی (تابا) و زیرساخت كلید عمومی و امضای الكترونیكی در سال 1388 به بهره برداری برسند.

جزئیات مربوط به هر یك از سامانة های پرداخت كشور در زیر آورده شده است.
طبقه بندی: اطلاع رسانی و تازه های بانكی، اقتصادی، مقالات اموزشی، جزوات آموزش بانكی،
برچسب ها: جزوات اموزشی،

تاریخ : بیست و هشتم مرداد 89 | 10:51 | نویسنده : رحمان نجفی | نظرات

  • paper | بیا اینجا | از قدیم تا کنون