تبلیغات
 $اطلاعات بانكی$ - آشنایی با نظام‌های پرداخت بانك مركزی
جدیدترین مطالب

آشنایی با نظام‌های پرداخت بانك مركزی

آشنایی با نظام‌های پرداخت

 نظام پرداخت عبارت از ساز و كاری است كه می‌تواند وجه را از حسابی در یك بانك به حسابی در بانك دیگر منتقل نماید و از این رو نقش نظام پرداخت در اقتصاد همانند رگ‌هایی است كه پول را به بنگاه‌های مختلف اقتصادی می‌رسانند. بنا بر این واقعیت است كه راهبری و نظارت بر عملكرد صحیح، دقیق و بدون نقص نظام پرداخت در بخش پولی كشور یكی از وظایف اصلی بانكداری مركزی در جهان امروز به شمار می‌رود.

بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران با توجه به مسایل، مشكلات و چالش‌های پیش روی شبكه بانكی كشور و لزوم حركت آن به سوی تحول در راهبردها و شیوه‌های خدمت رسانی به مشتریان، با تجدید ساختار اداره شبكه تبادل اطلاعات بین بانكی (شتاب) در قالب اداره نظام‌های پرداخت  علاوه بر تكالیف مربوط به انجام عملیات تهاتر و تسویه پرداخت‌های الكترونیكی كارتی، دو وظیفه عمده تدوین مقررات و استانداردها و همچنین نظارت بر حسن اجرای آن‌ها را بر عهده واحد مزبور گذارد تا با ایجاد محوری در میان شبكه بانكی، موجبات ایجاد هماهنگی در حركت بانك‌های كشور به سوی بانكداری مبتنی بر فناوری را فراهم سازد. خوشبختانه از زمان تاسیس واحد مزبور گام‌های مؤثری در زمینه استاندارد سازی شیوه بهره‌گیری بانك‌های كشور از امكانات فناوری ارتباطات و اطلاعات در انجام امور مربوط به پرداخت برداشته شده و امید است با همكاری و هماهنگی شبكه بانكی حركت‌ها امیدبخش آینده در مسیری هموارتر صورت پذیرد.

در بخش زیرساخت، طرح نظام جامع پرداخت به عنوان پروژه‌ای ملی كه بستر اصلی و اساسی نقل وانتقال وجوه الكترونیكی را فراهم می‌سازد، از سال 1380 و با پیگیری‌های مداوم مقامات عالی بانك و با بهره‌گیری از زبده‌ترین مشاوران داخلی و بین‌المللی تعریف شده و مراحل اجرایی آن در حال انجام است. با پایان یافتن مراحل پیاده‌سازی اجزاء طرح مزبور كلیه پرداخت‌های بین بانكی به صورت كاملاً الكترونیك و برخط صورت خواهد پذیرفت؛ همچنین طرح مزبور شامل مكانیزم‌های پشتیبانی از پرداخت‌های كلان آنی، پرداخت‌های خُرد با تعداد زیاد، نظام تسویه اوراق بهادار (اوراق مشاركت) الكترونیكی و نظام تصویربرداری از چك خواهد بود. از این رو به نظر می‌رسد با مشاركت كامل شبكه بانكی، زیرساخت طرح نظام جامع پرداخت تحول مفهومی و جهش عمده‌ای را در عملیات بانكی كشور موجب شود.

طبقه بندی: اطلاع رسانی و تازه های بانكی، اقتصادی، مقالات اموزشی، جزوات آموزش بانكی،
برچسب ها: جزوات اموزشی،

تاریخ : بیست و هشتم مرداد 89 | 23:49 | نویسنده : رحمان نجفی | نظرات

  • paper | بیا اینجا | از قدیم تا کنون