تبلیغات
 $اطلاعات بانكی$ - نكاتی جهت افزایش ضریب امنیتی خدمات اینترنتی
جدیدترین مطالب

نكاتی جهت افزایش ضریب امنیتی خدمات اینترنتی

- از رمزهای ساده استفاده نكنید. رمزهای خود را ترجیحاً به صورت تركیبی از حروف كوچك و بزرگ و اعداد و علامتها انتخاب نمایید.
- رمزهای عبور خود را به صورت دوره ای تغییر دهید.
- رمز خود را در اختیار سایر افراد قرار ندهید.
- اطلاعات حساس از جمله رمز خود را از طریق تلفن برای دیگران بازگو نكنید.
- در صورت فاش شدن رمز خود، در كوتاهترین زمان ممكن آن را عوض نمایید.
- مرورگرهای اینترنت گزینه ای را جهت به خاطرسپردن رمز ارائه می دهند. این گزینه با نام كلی remember password شناخته می شود، از این قابلیت استفاده نكنید.
- رمز یا شماره PIN خود را به گونه ای كه قابل رویت دیگران باشد وارد ننمایید.
- محل نگهداری رمزهای عبور می بایست دور از دسترس دیگران باشد، این موضوع در برگیرنده سایر اطلاعات حساس و حیاتی نیز می گردد، از جمله آنكه رمز حساب خودپرداز را در كنار كارت حساب(‌خودپرداز) نگهداری كنید.
- برای ارسال اطلاعات حساس خود از پست الكترونیكی استفاده ننمایید.
- همواره سعی كنید برای ورود رمز خود از امكان virtual keyboard بجای كیبور فیزیكی كامپیوتر استفاده كنید. این امكان در سیستم عامل ویندوز و همچنین در برخی از سایتهای پرداخت آنلاین وجود دارد.
- شناسه عبور و رمز خود را بر روی كامپیوترهای خارج از اختیار وكنترل خود وارد نكنید.
- هنگان ورود به وب سایتها به ویژه وب سایتهایی كه در آن اطلاعات محرمانه وارد می گردند، آدرس سایت مورد بازدید را در كادر نوار آدرس كنترل نمایید. بسیاری از كلاهبردارهای اینترنتی بواسطه استفاده از سایتهای جعلی جهت دریافت اطلاعات حساس كابران رخ می دهدد.
- در صفحاتی كه سایت مورد بازدید از شما درخواست ورود شناسنه كاربری و رمز می نماید، حتماً مطمئن شوید كه از پروتكل https استفاده شده است. بدین منظور آدرس صفحه می بایست با عبارت https:// بجای http:// آغاز گردد.


- در صفحاتی كه از https:// استفاده شده است، نباید هیچگونه پیغام خطا مرتبط به گواهینامه دیجیتالی (Digital Certificate ) وجود داشته باشد.
- برای بررسی جعلی نبودن سایت می توان بر روی قفلی كه در صفحات https:// در مرورگر ظاهر می شود، كلیك نموده و سپس از عدم وجود علامت هشدار و یا علامت ضربدر قرمز بر روی گواهینامه اطمینان حاصل نمود.
- از ادامه عملیات در صفحات https با پیغام هشدار مبنی بر وجود خاطر ( certificate error) در گواهینامه به كار رفته جداً خودداری نمایید.
- همواره از نرم افزارهای آنتی ویروس معتبر و بروزشده استفاده نمایید.
- سیستم عامل كامپیوتر خود را همواره بروزرسانی كرده و آخرین وصله های امنیتی را دریافت نمایید.
- در صورتی كه احتمال وجود برنامه های مخرب را بر روی كامپیوتر خود می دهید از انجام هرگونه تراكنش مالی انلاین خودداری نمایید.
- پس از انجام كار مورد نیاز در وب سایتهایی كه نیاز به رمز ورود دارند، به طور كامل log out كنید.
- به مطالب نوشته شده در پنجره هایی كه اتوماتیك نمایش داده می شوند توجه نموده و بلافاصله بر روی ok یا yes كلیك نكنید. بسیاری از برنامه های مخرب به همین شیوه بر روی كامپیوترها نصب می گردند.
- ایمیلهای دریافتی از منابع ناشناس را باز نكیند. به لینكهای ارائه شده در ایمیلها اعتماد نكنید، به عنوان نمونه بانكها و موسسات اعتباری هیچ گاه از طریق نامه های الكترونیكی اطلاعات محرمانه شما را درخواست نمی كنند. بنابراین هرگاه در صندوق پستی خود نامه هایی از این دست را مشاهده كردید به سرعت آن را حذف كنید.
- از داده های حساس خود نسخه پشتیبان تهیه نموده و در جایی امن نگهداری كنید.
-
طبقه بندی: بانکداری اینترنتی، بانكداری الكترونیكی، مقالات اموزشی، جزوات آموزش بانكی،
برچسب ها: بانكداری الكترونیكی، جزوات اموزشی، بانكداری اینترنتی،

تاریخ : پانزدهم مرداد 89 | 22:52 | نویسنده : رحمان نجفی | نظرات

  • paper | بیا اینجا | از قدیم تا کنون